KAKO IZRAČUNATI TOČKE ZA VPIS?

Učenci, ki se bodo prijavili na srednje šole, ki bodo omejile vpis, bodo morali za sprejem zbrati ustrezno število točk.

Kandidati se v izbirnem postopku v primeru omejitve vpisa razvrstijo na podlagi točk, ki jih zberejo v skladu z merili, ki jih določa Odredba o merilih za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja in gimnazij.

Kandidati se razvrščajo na podlagi vsote odstotkov, pridobljenih iz:

  • seštevka zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole, kar predstavlja največ 60 odstotkov celotne vsote, in
  • dosežkov na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (slovenščine oziroma italijanščine ali madžarščine na narodno mešanih območjih) in matematike, izraženimi v odstotnih točkah, pri čemer predstavlja vsak največ po 20 odstotkov celotne vsote.

Vsota odstotkov se izračuna po naslednji formuli:

Sk/S * 60 % + U/100 * 20 % + M/100 * 20 %

pri čemer je:

  • Sk – seštevek kandidatovih zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole,
  • S – maksimalni možni seštevek zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole (možnih je največ 175 točk),
  • U – dosežek kandidata na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika v odstotnih točkah,
  • M – dosežek kandidata na nacionalnem preverjanju znanja iz matematike v odstotnih točkah.

Kandidati, ki kandidirajo za vpis v programe, za katere je treba opraviti preizkus nadarjenosti oziroma spretnosti, po uspešno opravljenem preizkusu prejmejo dodatne točke, in sicer se jim:

  • za dosežek nad 90 odstotkov vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti, ki ga opravljajo na šoli, prišteje dodatnih 10 točk,
  • za dosežek od 80 do 90 odstotkov vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti pa dodatnih 5 točk.

Dodatne točke dobijo tudi kandidati, ki kandidirajo za vpis v programa gimnazija – športni oddelek ali ekonomska gimnazija – športni oddelek, in sicer:

  • za status športnika A dodatnih 10 točk,
  • za status športnika B dodatnih 5 točk,
  • za status športnika C ni dodatnih točk.

Tukaj si lahko s pomočjo Tabele za izračun točk izračunajo število svojih do sedaj doseženih točk. Za 9. razred si vpišejo ocene, ki so si jih zastavili kot cilj ob zaključku šolskega leta. Rezultat na nacionalnem preverjanju znanja vnesejo, ko so z njimi seznanjeni.

Devetošolci! Imejte veliko motivacije za učenje, dajte vse od sebe, dokažite, da zmorete! Do konca devetletke je še čisto malo časa, splača se potruditi za vsako oceno, zato zagrizite v učenje! Pridobili boste ne samo pri delovnih navadah, pač pa  tudi potrebno znanje, ki vam ga ne more nihče vzeti. Hkrati pa si boste le s svojim uspehom prihranili morebitna razočaranja in pritiske vpisu na srednjo šolo.

V pomoč pri vzdrževanju motivacije za dosego zastavljenih ciljev uporabi Mapo učnih dosežkov in izpolni pripravljene delovne liste.