Aktualno
Na OŠ Dob in PŠ Krtina je postopek vpisa otrok v 1. razred za nami.
Naslednjič se srečamo meseca maja, ko bomo bodoče prvošolčke in starše povabili na skupno srečanje v šoli.
Pravočasno vas bomo obveščali o vseh nadaljnjih postopkih. Če imate kakšno vprašanje ali skrb, se lahko obrnete na svetovalno delavko Petro Radujko.
Informacije o vpisu otroka v 1. razred
Vpis na drugo šolo ali iz drugih okolišev
Odlog šolanja in ugotavljanje pripravljenosti na šolo
Prihajanje v šolo in odhod domov
Uporaba eAsistenta kot načina sporazumevanja med šolo in starši
Prijave na podaljšano bivanje, jutranje varstvo in prehrano
Informacije o vpisu otroka v 1. razred
V skladu z Zakonom o osnovni šoli morajo starši v prvi razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili 6 let. Vpis poteka meseca februarja za naslednje šolsko leto.
Postopek vpisa otroka v 1. razred obvezno poteka v osnovni šoli v okolišu, v katerem otrok stalno ali začasno biva. Seznam otrok iz šolskega okoliša, ki jih je šola dolžna vpisati v prvi razred, pridobimo iz evidence šoloobveznih otrok, ki jo vodi ministrstvo.
Šola staršem na domači naslov prvošolca pošlje vabilo na vpis ter ustrezne obrazce, ki jih nato izpolnjene in podpisane prinesete s sabo.
Ob vpisu otroka v osnovno šolo se lahko na željo staršev oz. na predlog zdravstvene službe ugotavlja pripravljenost otroka za vstop v šolo.
Predvidoma meseca maja načrtujemo srečanje s starši in prvošolci v prostorih šole, z namenom, da ima otrok prijetne prve stike s šolo in je prehod čim lažji.
Najmanj tri mesece pred začetkom pouka šola staršem otrok, vpisanih v 1. razred, izda potrdilo o šolanju oziroma odločbo o odložitvi začetka šolanja.
Pred pričetkom šolskega leta starše povabimo na uvodni roditeljski sestanek, kjer prejmejo vse potrebne informacije.
Vpis na drugo šolo ali iz drugih okolišev
Če želite otroka vpisati na drugo osnovno šolo, ki ni v matičnem šolskem okolišu, v katerem otrok stalno ali začasno biva, ga morate najprej vpisati v osnovno šolo v domačem okolju.
Če želite otroka iz drugega šolskega okoliša vpisati na OŠ Dob nam posredujte Vlogo za prepis otroka v 1. razred Osnovne šole Dob, ki jo najdete na spletni strani šole.
Če želite otroka vpisati na drugo osnovno šolo, na njih naslovite vlogo za prepis, v kateri navedite utemeljene razloge, zakaj želite otroka prepisati. Pri navedbi razlogov bodite čimbolj izčrpni in konkretni. Morda ima ciljna šola obrazec, ki vam bo pri tem v pomoč. Na našo šolo pa oddajte Vlogo za soglasje k prepisu otroka v drugo šolo, ki ga najdete na spletni strani šole. S prepisom se morata strinjati obe šoli.
S prepisom oz. vpisom na šolo izven šolskega okoliša se morata strinjati oba starša, ki to potrdita s podpisoma na vlogi.
Odlog šolanja in ugotavljanje pripravljenosti na šolo
Učencu se lahko na predlog staršev oziroma na predlog šolske svetovalne službe ali zdravstvene službe v soglasju s starši iz zdravstvenih in drugih razlogov odloži šolanje za eno leto. Odlog šolanja ureja Zakon o osnovni šoli (45. in 46. člen).
Če želite odložiti začetek šolanja svojega otroka za eno leto, morate oddati Vlogo za odložitev šolanja, na kateri jasno opredelite vzroke. Z vlogo za odlog se morata strinjati oba starša, ki to potrdita s podpisom na vlogi.
Dobro je vedeti, da starost sama po sebi še ni vzrok za odlog. Vzrok za odlog je otrokova zrelost na spoznavnem, govornem, čustvenem, socialnem in gibalnem področju in/ali zdravstveno stanje otroka.
Za boljše razumevanje svojega otroka in uvida v njegove zmožnosti, kot tudi za lažji prehod iz predšolskega v šolsko okolje smo vam pripravili nekaj Napotkov pred vstopom v šolo. Pri svojem otroku lahko preverite, katere veščine ima že usvojene in pri katerih veščinah bi ga bi bilo potrebno še spodbujati. V pomoč vam bo morda tudi nekaj informacij o pravilni drži pisala.
V primeru predloga za odložitev šolanja, je ugotavljanje pripravljenosti otroka za vstop v šolo obvezno.
O vaši vlogi odloča komisija, ki jo imenuje ravnateljica šole in jo sestavljajo svetovalna delavka, vzgojitelj vašega otroka in zdravnik (pediater). V skladu z odločitvijo komisije se izda odločba, s katero se vaši vlogi ugodi ali ne ugodi.
V primeru potrditve odloga šolanja ponoven vpis ni potreben. Pripravili smo vam nekaj Priporočil pri spremljanju otroka s poudarkom na razvijanju spretnosti na področjih, za katere menite, da bi jih bilo potrebno pri vašem otroku še okrepiti.
Prihajanje v šolo in odhod domov
V skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa morajo učenci prvega in drugega razreda osnovne šole na poti v šolo in iz nje nositi poleg odsevnika tudi rumeno rutico, nameščeno okoli vratu.
Otroci morajo imeti na poti v prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let in mladoletniki, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki otroka.
Uporaba eAsistenta kot načina sporazumevanja med šolo in starši
Dobra komunikacija staršev in šole je ključnega pomena. Poleg osebne komunikacije, ki poteka v okviru govorilnih ur in roditeljskih sestankov, na šoli uporabljamo tudi portal eAsistent, preko katerega poteka obveščanje staršev in različne prijave.
V procesu vpisa nam boste starši posredovali svoje kontaktne podatke, vključno z elektronsko pošto. Na podlagi tega boste prejeli varnostno kodo in povezavo do obrazca za potrditev podatkov, s čimer si boste zagotovili varno komuniciranje s šolo.
Nujno je, da omenjen dostop čim prej uredite, saj boste preko eAsistenta že v tem letu obveščeni o pomembnih informacijah, hkrati boste tako oddali prijave na razširjeni program oz. RaP, ki vključuje aktivnosti kot so jutranje varstvo (JV), podaljšano bivanje (PB), prehrana ter neobvezni izbirni predmeti (NIP).
Osnovni paket eAsistent zadostuje za potrebe osnovne komunikacije s šolo in je za starše brezplačen. Lahko pa se odločite za razširjen paket eAsistent PLUS, ki pa je plačljiv.
Prijave na podaljšano bivanje, jutranje varstvo in prehrano
Če niste prepričani, kako dolgo bo otrok v podaljšanem bivanju (PB) ali jutranjem varstvu (JV), vam svetujemo, da ga raje prijavite za daljši čas. Ti podatki so za šolo ključnega pomena, saj šola na podlagi prijav staršev vsako leto pridobi soglasje Ministrstva za vzgojo in izobraževanje za odobritev skupin za jutranje varstvo, podaljšano bivanje in neobvezne izbirne predmete.
Ker gre za neobvezni program, ni narobe, če odhaja iz podaljšanega bivanja prej, kot ste navedli na prijavi oz. če v jutranje varstvo prihaja kasneje.
Obroke lahko pred začetkom šolskega leta in med letom spremenite s pisno odjavo/prijavo.
Obroki in subvencioniranje
Kuhinja šole učencem nudi zajtrk, malico, kosilo in popoldansko malico. Obroki so pripravljeni v skladu s smernicami zdrave prehrane. Za učenca, ki potrebuje dietno prehrano, se šola prilagaja dieti, ki jo predpiše zdravnik specialist. V ta namen morajo starši vsako šolsko leto pridobiti potrdilo in usmeritve za dietno prehrano od zdravnika.
- Zajtrk je na voljo učencem, ki pridejo v šolo pred 7. uro zjutraj.
- Malico prvošolci prejmejo po prvi šolski uri, okoli 9.15 ure.
- Vsem učencem nudimo tudi kosilo, ki ga strežemo od 12.00 do 14.00 ure.
- Za učence, ki v šoli ostajajo dalj časa, pripravimo tudi popoldansko malico.
Več informacij o šolski prehrani lahko najdete na šolski spletni strani.
Država učencem s subvencioniranjem prehrane zagotavlja cenejši ali brezplačen obrok, s tem pa se izboljšuje dostopnost šolske prehrane posameznikom iz socialno manj vzpodbudnih okolij. Višino subvencije prehrane se odmeri na podlagi veljavne odločbe o otroškem dodatku. Šola te podatke pridobi preko Centralne evidence učencev v vzgoji in izobraževanju. Če odločbe o otroškem dodatku še nimate, to uredite na pristojnem centru za socialno delo.
Prvi šolski dan
Prvi šolski dan je za otroka pomemben trenutek, poln pričakovanj, veselja, a tudi določenih negotovosti in strahov.
Pomembno je, da jih spremlja občutek varnosti in zaupanja, zato bodo na ta dan še posebej veseli vaše prisotnosti in pozornosti. Pripada vam tudi dan izrednega dopusta.
Prvi šolski dan je krajši in je namenjen slavnostnemu sprejemu otrok. Vabilo z vsemi potrebnimi informacijami boste prejeli pravočasno.
Veselimo se skupnega začetka in uspešnega sodelovanja!